Systemy przeciwoblodzeniowe i przeciwzamarzaniowe w Twoim domu

Systemy przeciwoblodzeniowe...

W ofercie producentów systemów przeciwoblodzeniowcyh można znaleźć wiele...
Siłą wciągnął 10-latkę do dostawczaka. To mogło być porwanie

Siłą wciągnął 10-latkę do...

Przed godziną 8.00 pewna kobieta zaobserwowała, jak mężczyzna siłą wciąga do...
Nie odpalił ci samochód? Pomoże strażnik miejski

Nie odpalił ci samochód?...

W Pyskowicach strażnicy miejscy służą pomocą również w tak awaryjnej...
Wypadek w Łabędach

Wypadek w Łabędach

Dzisiejszy poranek nie był szczęśliwy dla kierowców dwóch samochodów...
Legia niezasłużenie wygrała w Gliwicach

Legia niezasłużenie wygrała...

W ostatnim rozegranym w  tym roku meczu na Okrzei Piast przegrał z Legią...
MotoMikołaje dzieciom

MotoMikołaje dzieciom

Do 15 grudnia trwa zbiórka słodyczy dla dzieci z gliwickich domów dziecka....
Łabędzki Bieg po Ćmoku – ruszyły zapisy

Łabędzki Bieg po Ćmoku –...

Trzecia edycja Łabędzkiego Biegu po Ćmoku zaplanowana została na 12 stycznia...
Gliwiczanka nawarzy bigosu...

Gliwiczanka nawarzy bigosu...

100 kg bigosu, 50 litrów barszczu, a może więcej. To nie próba pobicia...
Odkrycia archeologiczne w Łabędach

Odkrycia archeologiczne w...

Odkrywanie tajemnic Gliwic i ich okolic zapoczątkowano już pod koniec XIX...
Jeszcze jedna choinka w mieście. Będzie gigantyczna!

Jeszcze jedna choinka w...

Skwer nad DTŚ wielokrotnie był przedmiotem krytyki. Zimą odczarować go ma...
14
Czwartek
Grudzień 2017
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Alfreda, Izydora, Zoriny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Żyją wśród nas. Nieobecni...

2017-01-16 09:05:22

Kiedyś był znakomitym tokarzem. Dziś mieszka w boksie kontenerowym na śmieci, na jednym z większych gliwickich osiedli. - Z mężczyzną tym pod koniec lat osiemdziesiątych pracowałem w jednym zakładzie pracy - mówi inspektor Damian Kucek z gliwickiej Straży Miejskiej, który od lat zajmuje się kontrolą osób bezdomnych. Strażnik nie ukrywa wrażenia, jakie zrobiło na nim to spotkanie. - Kilka lat temu podczas służby spotkałem go i byłem w szoku, że został osobą bezdomną. Jak twierdził, życie mu się nie ułożyło, nie był chętny do zwierzeń. Domyśliłem  się, że przyczyną takiego stanu rzeczy był alkohol. Miejsce, w którym przebywa ten mężczyzna od kilku lat kontrolujemy i staramy się mu pomagać. Niestety, on naszej pomocy nie chce twierdząc, że radzi sobie sam. Ustaliłem również, że gdy są duże mrozy to odwiedza swojego brata, który także stara się mu pomagać - relacjonuje Damian Kucek.

Każda ze 150 historii - tylu jest bowiem bezdomnych w Gliwicach - jest inna, choć w wielu istotną rolę odgrywa alkohol. Zimą, gdy słupki rtęci gwałtownie spadają, czasem dają się namówić na przewiezienie do Schroniska św. Brata Alberta. Miejsca, w których przebywają, kontrolują strażnicy miejscy. Obecnie to 29 miejsc. Niedawno zlokalizowano 4 nowe miejsca, natomiast 4 zostały wyburzone i opuszczone.

- Wzorem lat ubiegłych w okresie jesienno-zimowym prowadzimy działania kontrolno-prewencyjne na rzecz osób bezdomnych. Od listopada 2016 r do 10.01.207 r. strażnicy przeprowadzili 124 kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych w naszym mieście oraz przeprowadzili 261 rozmów z tymi osobami.  W naszych działaniach kontrolnych informujemy ich o możliwości skorzystania z pomocy w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach, możliwości skorzystania z noclegowni lub Schroniska św. Brata Alberta. Sprawdzamy czy osoby bezdomne nie potrzebują pomocy medycznej czy też rzeczowej. Podczas dużych mrozów rozwozimy ciepłą herbatę - wyjaśnia Bożena Frej, Kierownik Wydziału Profilaktyki i Komunikacji Społecznej gliwickiej Straży Miejskiej.

- Wg naszych ustaleń osoby bezdomne wolą zostać w swoich miejscach przebywania, niż skorzystać z możliwości przewiezienia do noclegowni czy też schroniska. Dlatego w okresie zimowym szczególnie nasilamy działania kontrolne tych osób - dodaje.

Strażnicy na bieżąco kontrolują noclegownię przy ul. Składowej oraz Schronisko św. Brata Alberta w Bojkowie. Są w stałym kontakcie z pracownikami ds. bezdomności OPS w Gliwicach oraz kierownikiem Noclegowni.

- Apelujemy do wszystkich, aby zwracali uwagę na osoby leżące, śpiące na ławkach, gdyż niskie temperatury mogą być dla nich śmiertelnym zagrożeniem życia. Aby pomóc wystarczy zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatny numer telefonu 986 - apelują strażnicy. Adriana Urgacz-Kuźniak
Większość kierowców zna tę pokusę, by - spiesząc się i nie mogąc znaleźć legalnego miejsca na pozostawienie samochodu - zostawić go gdzieś, gdzie nie wolno, oczywiście - "tylko na chwilę". Wielu z...

2017-11-13 14:27:27

We wrześniu "mistrzowie" parkowania nie zawiedli. Straż Miejska opublikowała kolejną galerię piętnującą kreatywne pomysły na parkowanie. 

2017-10-12 16:09:04

Blokady na kołach, wizyta w Straży Miejskiej, mandat i... porcja wstydu. Żadna z tych sankcji nie spowodowała, jak dotąd, że źle parkujących kierowców jest mniej. Dobitnie świadczą o tym...

2017-09-11 20:29:12

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

oferta ważna

od 01-12-2015

do 31-12-2015

Dołącz do
swoich znajomych!