Armin van Buuren wystąpi w Hali Gliwice

Armin van Buuren wystąpi w...

30 maja 2018 roku w Hali Gliwice wystąpi Armin van Buuren, megagwiazda...
Gliwicka „Architektura” ma już czterdziestkę!

Gliwicka „Architektura” ma...

Dziś Wydział Architektury Politechniki Śląskiej świętuje 40-lat powstania....
Wypadek w Wilczej. Poszkodowane dziecko na rowerze

Wypadek w Wilczej....

We wczorajszym wypadku, do jakiego doszło w miejscowości Wilcza, ucierpiał...
Jutro otwarcie parku sensorycznego

Jutro otwarcie parku...

W sobotę, 21 października otwarty zostanie sensoryczny park doświadczeń,...
Zdobył tytuł Mistrza Świata. Chce go dedykować Gliwicom

Zdobył tytuł Mistrza...

"Gliwice górą" - mówi Rafał Krawczyk z Gliwic, który przyjechał właśnie z...
Już byli w ogródku, witali się gąską... Brawo dla sąsiada!

Już byli w ogródku, witali...

Przy ul. Łabędzkiej miało dojść do włamania do jednego z jednorodzinnych...
Duchy nawiedzą wąskotorówkę...

Duchy nawiedzą wąskotorówkę...

Już za dwa dni, w sobotę, 21 października 2017 roku o godz.  17:00  ze...
Podwójny maraton horrorów - mamy bilety na te wydarzenia

Podwójny maraton horrorów -...

Lubicie się bać? Jeśli odpowiadacie twierdząco, te wydarzenia są skierowane...
Poćwiczmy z trenerami - dla Mai

Poćwiczmy z trenerami - dla...

W sobotę, 21 października, wszystkich chętnych, którzy chcą poćwiczyć i...
Spacer szlakiem ważnych dla Gliwic kobiet

Spacer szlakiem ważnych dla...

Po Katowicach, Bytomiu i Bielsku-Białej przyszedł czas na Gliwice. W sobotę,...
21
Sobota
Październik 2017
Loading...
Poprzedni Październik Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Nowoczesna instalacja elektryczna w budynku

2017-09-28 08:17:12

Instalacja elektryczna odpowiada za rozprowadzanie zasilania i sygnałów w domu, w obiektach użyteczności publicznej oraz w przedsiębiorstwach. Uwzględniając kilka zasad zyskamy nowoczesną i bezpieczną instalację.

Aby instalacja była dostosowana do naszych potrzeb, należy zaprojektować odpowiednią ilość punktów świetlnych, włączników i gniazd. Trzeba odpowiednio dobrać ilość obwodów oraz przekrój i rodzaj przewodów pod względem przewidywanego obciążenia.

 

Serce instalacji elektrycznej

Poszczególne elementy domowej instalacji elektrycznej integruje rozdzielnica. Nowe modele bazują na aparaturze modułowej, a moduły są tak skonstruowane, że ich wymiana jest szybka i prosta. Kluczowymi elementami wyposażenia rozdzielnicy są wyłączniki nadmiarowo prądowe – potocznie zwane bezpiecznikami. Mają one za zadanie zapewnienie ochrony instalacji przed przeciążeniami i zwarciami. Wyłączniki te zapewniają ochronę przewodu przed nadmiernym nagrzewaniem się w skutek przeciążenia lub zwarcia, co w konsekwencji może doprowadzić do pożaru. Za ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym odpowiadają wyłączniki różnicowoprądowe (RCD). Dla instalacji domowej czas zadziałania powinien być krótszy niż 0,3 s.

 

Ochrona przed przepięciami

Nowoczesne instalacje elektryczne nie obejdą się bez ograniczników przepięć. Urządzenia tego typu zaprojektowano z myślą o ochronie urządzeń elektronicznych przed przejściowymi skokami napięć. Mogą one powstać, np. podczas załączania lub wyłączania nieobciążonej linii napowietrznej lub w efekcie uderzenia w nią pioruna. Aby nasz ogranicznik przepięć dobrze działał należy mieć instalację uziemiającą o oporności do 10Ω.

 

Inteligentny budynek

Wykonywanie instalacji elektrycznej to dobry moment na uwzględnienie systemu budynku inteligentnego. Warto podkreślić, że funkcjonalność instalacji tego typu jest bardzo obszerna. Może obejmować ona chociażby sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym w zależności od stanu obecności osób w pomieszczeniach lub natężenia światła. Nowoczesne systemy zarządzania budynkiem obejmują również systemy zasilania UPS, sterowanie ogrzewaniem, sieć teleinformatyczną, systemy monitoringu i alarmowania, a także symulację obecności domowników. Integracji niejednokrotnie poddaje się systemy sterowania oddymianiem pożarowym, kontroli dostępu oraz pogodowy. Przydatnym rozwiązaniem jest możliwość sterowania wentylacją, klimatyzacją i filtracją w oparciu o parametry jakości powietrza, czyli zawartości dwutlenku węgla i wilgotności.

 

Co jeszcze?

Nie można zapomnieć o instalacji telewizji naziemnej oraz satelitarnej. Instalacje naziemne pozwalają na odbiór sygnału radiowego i telewizyjnego z najbliższej terenowej stacji nadawczej przez stacjonarne anteny odbiorcze. Poprzez odpowiednią instalację sygnał dostarczany jest do odbiorników. Typowa instalacja naziemna zapewnia dostęp do multipleksów cyfrowych DVB-T. Aby korzystać z telewizji satelitarnej należy mieć czaszę (w naszych warunkach 80 cm.) z konwerterem oraz tuner satelitarny. Jeśli chcemy korzystać z płatnej oferty np. Polsatu, tuner wraz z kartą dostępu należy zakupić u autoryzowanego przedstawiciela. Do każdego tunera satelitarnego należy doprowadzić osobny przewód koncentryczny, a w przypadku tunerów z nagrywaniem potrzebne są dwa takie przewody.

Na etapie wykonywania instalacji elektrycznej warto przewidzieć okablowanie do systemu monitoringu, alarmu, domofonu, klimatyzacji, rekuperacji, obwodów zewnętrznych oraz dystrybucji sygnału Internetu.

 

Lepiej zlecić fachowcom

Instalacja elektryczna to inwestycja na wiele lat. Stąd też jej projekt powinien być dobrze przemyślany, zarówno pod kątem walorów użytkowych jak i bezpieczeństwa. Warto więc w tej kwestii zaufać fachowcom.

To właśnie dzięki nim zyskamy odpowiednio dobraną instalację elektryczną, niskoprądową, oświetleniową (wewnętrzną i zewnętrzną) oraz systemy inteligentnego budynku. Dobra firma wykonawcza jest w stanie podjąć się kompleksowego zaprojektowania instalacji również w obiektach użyteczności publicznej i przedsiębiorstwach. To właśnie w tych miejscach, oprócz zasilającej i oświetleniowej instalacji elektrycznej, zastosowanie znajdują systemy: okablowania strukturalnego, telekomunikacyjne, sygnalizacji pożaru czy kontroli dostępu. Z pewnością przydadzą się również instalacje antywłamaniowe i systemy telewizji dozorowej/przemysłowej.

Dane kontaktowe:

41-811 Zabrze

605-958-570

najlepszy.elektryk@wp.plUrzędnicy podali dziś do wiadomości wyniki konsultacji dotyczących nowego logo miasta. Odnieśli się również do negatywnej opinii o propozycjach firmy Rio Creativo, która tak powszechnie...

2017-10-16 09:32:22

Od jutra (19 października) do 24 października kierowcy jadący ul. Daszyńskiego muszą się liczyć z utrudnieniami

2017-10-18 09:43:06

Trwa kolejna odsłona promocji, dzięki której pasażerowie KZK GOP mogą podróżować taniej komunikacją miejską. Zaoszczędzić może każdy, kto kupuje bilety telefonem komórkowym przy użyciu...

2017-10-17 16:19:21

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

oferta ważna

od 01-12-2015

do 31-12-2015

Dołącz do
swoich znajomych!