Systemy przeciwoblodzeniowe i przeciwzamarzaniowe w Twoim domu

Systemy przeciwoblodzeniowe...

W ofercie producentów systemów przeciwoblodzeniowcyh można znaleźć wiele...
Siłą wciągnął 10-latkę do dostawczaka. To mogło być porwanie

Siłą wciągnął 10-latkę do...

Przed godziną 8.00 pewna kobieta zaobserwowała, jak mężczyzna siłą wciąga do...
Nie odpalił ci samochód? Pomoże strażnik miejski

Nie odpalił ci samochód?...

W Pyskowicach strażnicy miejscy służą pomocą również w tak awaryjnej...
Wypadek w Łabędach

Wypadek w Łabędach

Dzisiejszy poranek nie był szczęśliwy dla kierowców dwóch samochodów...
Legia niezasłużenie wygrała w Gliwicach

Legia niezasłużenie wygrała...

W ostatnim rozegranym w  tym roku meczu na Okrzei Piast przegrał z Legią...
MotoMikołaje dzieciom

MotoMikołaje dzieciom

Do 15 grudnia trwa zbiórka słodyczy dla dzieci z gliwickich domów dziecka....
Łabędzki Bieg po Ćmoku – ruszyły zapisy

Łabędzki Bieg po Ćmoku –...

Trzecia edycja Łabędzkiego Biegu po Ćmoku zaplanowana została na 12 stycznia...
Gliwiczanka nawarzy bigosu...

Gliwiczanka nawarzy bigosu...

100 kg bigosu, 50 litrów barszczu, a może więcej. To nie próba pobicia...
Odkrycia archeologiczne w Łabędach

Odkrycia archeologiczne w...

Odkrywanie tajemnic Gliwic i ich okolic zapoczątkowano już pod koniec XIX...
Jeszcze jedna choinka w mieście. Będzie gigantyczna!

Jeszcze jedna choinka w...

Skwer nad DTŚ wielokrotnie był przedmiotem krytyki. Zimą odczarować go ma...
14
Czwartek
Grudzień 2017
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Alfreda, Izydora, Zoriny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Nowoczesna instalacja elektryczna w budynku

2017-09-28 08:17:12

Instalacja elektryczna odpowiada za rozprowadzanie zasilania i sygnałów w domu, w obiektach użyteczności publicznej oraz w przedsiębiorstwach. Uwzględniając kilka zasad zyskamy nowoczesną i bezpieczną instalację.

Aby instalacja była dostosowana do naszych potrzeb, należy zaprojektować odpowiednią ilość punktów świetlnych, włączników i gniazd. Trzeba odpowiednio dobrać ilość obwodów oraz przekrój i rodzaj przewodów pod względem przewidywanego obciążenia.

 

Serce instalacji elektrycznej

Poszczególne elementy domowej instalacji elektrycznej integruje rozdzielnica. Nowe modele bazują na aparaturze modułowej, a moduły są tak skonstruowane, że ich wymiana jest szybka i prosta. Kluczowymi elementami wyposażenia rozdzielnicy są wyłączniki nadmiarowo prądowe – potocznie zwane bezpiecznikami. Mają one za zadanie zapewnienie ochrony instalacji przed przeciążeniami i zwarciami. Wyłączniki te zapewniają ochronę przewodu przed nadmiernym nagrzewaniem się w skutek przeciążenia lub zwarcia, co w konsekwencji może doprowadzić do pożaru. Za ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym odpowiadają wyłączniki różnicowoprądowe (RCD). Dla instalacji domowej czas zadziałania powinien być krótszy niż 0,3 s.

 

Ochrona przed przepięciami

Nowoczesne instalacje elektryczne nie obejdą się bez ograniczników przepięć. Urządzenia tego typu zaprojektowano z myślą o ochronie urządzeń elektronicznych przed przejściowymi skokami napięć. Mogą one powstać, np. podczas załączania lub wyłączania nieobciążonej linii napowietrznej lub w efekcie uderzenia w nią pioruna. Aby nasz ogranicznik przepięć dobrze działał należy mieć instalację uziemiającą o oporności do 10Ω.

 

Inteligentny budynek

Wykonywanie instalacji elektrycznej to dobry moment na uwzględnienie systemu budynku inteligentnego. Warto podkreślić, że funkcjonalność instalacji tego typu jest bardzo obszerna. Może obejmować ona chociażby sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym w zależności od stanu obecności osób w pomieszczeniach lub natężenia światła. Nowoczesne systemy zarządzania budynkiem obejmują również systemy zasilania UPS, sterowanie ogrzewaniem, sieć teleinformatyczną, systemy monitoringu i alarmowania, a także symulację obecności domowników. Integracji niejednokrotnie poddaje się systemy sterowania oddymianiem pożarowym, kontroli dostępu oraz pogodowy. Przydatnym rozwiązaniem jest możliwość sterowania wentylacją, klimatyzacją i filtracją w oparciu o parametry jakości powietrza, czyli zawartości dwutlenku węgla i wilgotności.

 

Co jeszcze?

Nie można zapomnieć o instalacji telewizji naziemnej oraz satelitarnej. Instalacje naziemne pozwalają na odbiór sygnału radiowego i telewizyjnego z najbliższej terenowej stacji nadawczej przez stacjonarne anteny odbiorcze. Poprzez odpowiednią instalację sygnał dostarczany jest do odbiorników. Typowa instalacja naziemna zapewnia dostęp do multipleksów cyfrowych DVB-T. Aby korzystać z telewizji satelitarnej należy mieć czaszę (w naszych warunkach 80 cm.) z konwerterem oraz tuner satelitarny. Jeśli chcemy korzystać z płatnej oferty np. Polsatu, tuner wraz z kartą dostępu należy zakupić u autoryzowanego przedstawiciela. Do każdego tunera satelitarnego należy doprowadzić osobny przewód koncentryczny, a w przypadku tunerów z nagrywaniem potrzebne są dwa takie przewody.

Na etapie wykonywania instalacji elektrycznej warto przewidzieć okablowanie do systemu monitoringu, alarmu, domofonu, klimatyzacji, rekuperacji, obwodów zewnętrznych oraz dystrybucji sygnału Internetu.

 

Lepiej zlecić fachowcom

Instalacja elektryczna to inwestycja na wiele lat. Stąd też jej projekt powinien być dobrze przemyślany, zarówno pod kątem walorów użytkowych jak i bezpieczeństwa. Warto więc w tej kwestii zaufać fachowcom.

To właśnie dzięki nim zyskamy odpowiednio dobraną instalację elektryczną, niskoprądową, oświetleniową (wewnętrzną i zewnętrzną) oraz systemy inteligentnego budynku. Dobra firma wykonawcza jest w stanie podjąć się kompleksowego zaprojektowania instalacji również w obiektach użyteczności publicznej i przedsiębiorstwach. To właśnie w tych miejscach, oprócz zasilającej i oświetleniowej instalacji elektrycznej, zastosowanie znajdują systemy: okablowania strukturalnego, telekomunikacyjne, sygnalizacji pożaru czy kontroli dostępu. Z pewnością przydadzą się również instalacje antywłamaniowe i systemy telewizji dozorowej/przemysłowej.

Dane kontaktowe:

41-811 Zabrze

605-958-570

najlepszy.elektryk@wp.plJesteś na diecie? Nie możesz jeść cukru? Nie tolerujesz glutenu? Jesteś weganem? W sobotę, 9 grudnia o godz. 17 podczas Społecznej Kuchni na Zielonym dowiesz się, jak przyrządzić wigilijne potrawy...

2017-12-08 12:21:25

Od stycznia w Panattoni Park Gliwice III rozpocznie działalność austriacka firma MACO. Znajdzie w niej pracę prawie 150 osób.

2017-12-11 10:06:02

Odkrywanie tajemnic Gliwic i ich okolic zapoczątkowano już pod koniec XIX w., kiedy to pojedyncze znaleziska archeologiczne były nie lada sensacją. Współcześnie, po licznych badaniach...

2017-12-12 12:18:53

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

oferta ważna

od 01-12-2015

do 31-12-2015

Dołącz do
swoich znajomych!