Już nie tylko studencka, choć wciąż na studencką kieszeń

Już nie tylko studencka,...

Stołówki studenckie zawsze cieszyły się dobrą sławą. Jedzenie nie odbiegało...
Domofony i wideofony

Domofony i wideofony

Domofony i wideofony są nieodzownym elementem wyposażenia budownictwa...
GSF Gliwice liderem po raz kolejny

GSF Gliwice liderem po raz...

To kolejny mecz, w którym zawodnicy GSF zafundowali sporo emocji kibicom,...
Tuż, tuż - VII Festiwal Morza "Nad Kanałem"

Tuż, tuż - VII Festiwal...

W sobotę, 25 listopada w Kinie Amok odbędzie się VII edycja festiwalu szant...
1 Bieg ku Trzeźwości

1 Bieg ku Trzeźwości

Sekcja Biegowa Familia oraz AKMB Pędziwiatr serdecznie zapraszają na...
Pierwszy remis Piasta (futsal)

Pierwszy remis Piasta (futsal)

Podziałem punktów zakończyło się derbowe starcie w którym AZS UŚ Katowice...
ŁTS Łabędy - Unia Książenice 1:5 (1:3)

ŁTS Łabędy - Unia...

W ostatnim meczu w 2017 roku rozgrywanym przy Fiołkowej, ŁTS uległ Unii...
Giełda Minerałów na Politechnice Śląskiej

Giełda Minerałów na...

Dziś i jutro, 18-19 listopada 2017 r. w godz. 10:00-18:00 na Wydziale...
By doskonalić głos

By doskonalić głos

W dniach 25-26 listopada  w CKS Mrowisko (ul. Pszczyńska 85) odbędą się...
Wrak-Race Silesia Gliwice CUP już w tę niedzielę

Wrak-Race Silesia Gliwice...

W niedzielę, 19 listopada na terenie Giełdy Samochodowej, przy ul....
21
Wtorek
Listopad 2017
Loading...
Poprzedni Listopad Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Janusza, Marii, Reginy
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Domofony i wideofony

2017-10-26 19:17:03

Domofony i wideofony są nieodzownym elementem wyposażenia budownictwa jedno- i wielorodzinnego. W nowoczesnych urządzeniach tego typu uwzględnia się wiele przydatnych rozwiązań.

Do niedawna podstawę w ofercie rynkowej stanowiły systemy analogowe, gdzie każdy unifon był połączony z bramofonem za pomocą oddzielnego kabla. Urządzenia analogowe sprawdzały się w domach jednorodzinnych z jednym bramofonem oraz jednym lub dwoma unifonami. W związku ze znacznym spadkiem cen procesorów i elektroniki użytkowej bardziej zaawansowanymi urządzeniami są systemy z technologią cyfrową. Rozwiązania tego typu doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych jak i wielorodzinnych. Ich główną zaletą jest doskonała jakość dźwięku, obrazu oraz mała ilość przewodów potrzebnych do działania. Typowy system bazuje na centralce cyfrowej. W centrali przewidziano numeryczną klawiaturę, na której wprowadza się odpowiedni numer lokalu lub kod dostępu dla odblokowania drzwi lub furtki. Można wprowadzić czas otwarcia zamka oraz długość czasu trwania dzwonka i rozmowy. Dodatkowo unifon może być połączony z systemem ochrony budynku. Centralki oferują także funkcje otwierania przez karty magnetyczne oraz breloki.

Wideofony uznaje się za bardziej rozbudowane domofony. W nowoczesnych urządzeniach tego typu uwzględniono kolorowe kamery i ekrany dotykowe. Kamera jest uruchamiana wraz z naciśnięciem przycisku w bramofonie. Przydatne rozwiązanie stanowi możliwość jej załączenia za pomocą panelu wewnętrznego. Jeżeli w budynku nie znajdują się osoby to po naciśnięciu przycisku w furtce kamera jest uruchamiana i rozpoczyna się rejestracja obrazu. Obraz zapisywany jest w pamięci, łącznie z datą i godziną wizyty. Zebrane obrazy można więc w dowolnej chwili odtworzyć. Rozwiązanie to szczególnie sprawdza się gdy domownicy często przebywają poza domem. Nowoczesne wideofony pozwalają również na monitoring otoczenia. Tym sposobem po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na unifonie kamera będzie rejestrowała obraz automatycznie, zapisując go w określonych odstępach czasowych. Dzięki zewnętrznej karcie pamięci dane można przenieść do komputera PC. W wielu modelach przewidziano system głośnomówiący, rozmowy wewnętrzne oraz regulację głośności i jasności obrazu. Coraz częściej spotykane są wideo domofony z podglądem na smart fonie. Wybrać można pomiędzy modelem montowanym natynkowo lub podtynkowo. Niektórzy producenci oferują możliwość dopasowania koloru obudowy unifonu do stylistyki pomieszczenia.

 

Unifony

Podstawowy podział dzieli unifony na urządzenia z słuchawką i głośnomówiące. Dzięki unifonowi ze słuchawką rozmowa jest prowadzona dyskretnie. Dużym uznaniem cieszą się unifony głośnomówiące z wbudowanymi przyciskami wywoławczymi, mikrofonem i głośnikiem. Wiele urządzeń wyposaża się w dodatkowe przyciski, które mogą być użyte np. do załączania oświetlenia,  czy uruchamiania mechanizmu otwierania drzwi, otwierania bramy itp.

Nowoczesne unifony są w stanie współpracować z dodatkowymi sygnalizatorami optycznymi i akustycznymi, dzięki którym sygnał dzwonka jest przekazywany do dalszych miejsc budynku lub posesji. Można zróżnicować dźwięki dzwonka co pozwoli na identyfikowanie źródła wywołania. Do wyboru są obudowy natynkowe i podtynkowe.

Niektóre modele domofonów umożliwiają prowadzenie rozmowy pomiędzy panelem rozmownym a telefonem komórkowym. Używając klawiatury telefonu komórkowego można również otworzyć furtkę.

 

Wideounifony

Zaawansowane modele wideounifonów bazują na pojemnościowych przyciskach dotykowych a więc obsługa odbywa się poprzez dotknięcie odpowiedniej ikony na ekranie, pozwalając na przyjmowanie rozmów, dezaktywację dzwonka oraz otwieranie furtki (drzwi) czy bramy. W niektórych rozwiązaniach przewidziano funkcję samoczynnego otwierania drzwi, która sprawdzi się np. w przychodniach lekarskich. Ważny jest przy tym wyższy poziom czułości wideounifonu a więc osoba dzwoniąca nie musi znajdować się bardzo blisko mikrofonu.

Odpowiednie urządzenie można wybrać pod kątem obsługi urządzeń inteligentnego budynku wymieniających dane w magistrali KNX/EIB. Jako wyposażenie dodatkowe można uwzględnić czytnik linii papilarnych czy czytnik kart zbliżeniowych. Przydatne rozwiązanie stanowi możliwość połączenia równoległego kilku terminali wideo. Funkcje sterujące pozwolą na zaprogramowanie sekwencji, w której np. otwarcie drzwi spowoduje załączenie światła lub ogrzewania. Wyświetlacz można dostosować do indywidualnych preferencji użytkownika.

Panele wewnętrzne mogą komunikować się ze sobą. Oprócz tego przewiduje się funkcję kalendarza, dyktafonu, ramki elektronicznej oraz odtwarzacza multimedialnego. Obraz może być wywołany na żądanie użytkownika. Reguluje się rozdzielczość obrazu, poziom głośności rozmowy i dzwonka oraz nasycenie barw i jasności.

Dzięki specjalnym urządzeniom jest możliwe wykorzystanie telewizora do realizowania funkcji wideo. Wraz z próbą nawiązania połączenia w telewizorze załącza się funkcja „obraz w obrazie” i zostanie wyświetlony obraz z kamery. Jest możliwe połączenie z domofonową bramką domofonową przez co uzyska się łączność telefoniczną.

41-811 Zabrze

605-958-570

najlepszy.elektryk@wp.plParafia Ewangelicko Augsburska w Gliwicach oraz Stowarzyszenie Gliwickie Metamorfozy zapraszają na uroczystość odsłonięcia symbolicznego nagrobka pastora Jacoba na Cmentarzu Hutniczym. 

2017-11-17 13:33:16

Niedawno przy gliwickiej Radiostacji otwarty został park sensoryczny, który pozwala doświadczyć zjawisk związanych z dźwiękiem. Jak informują Czytelnicy, niektóre urządzenia przestały już działać....

2017-11-14 18:08:35

Wcześniej nazw ulic, które miałyby być zmienione w ramach dekomunizacji, doliczano się około 20. IPN wysłał właśnie swój wykaz, zgodnie z którym lista ta urosła do 34 pozycji. Termin, jaki...

2017-11-15 09:34:43

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

oferta ważna

od 01-12-2015

do 31-12-2015

Dołącz do
swoich znajomych!