Systemy przeciwoblodzeniowe i przeciwzamarzaniowe w Twoim domu

Systemy przeciwoblodzeniowe...

W ofercie producentów systemów przeciwoblodzeniowcyh można znaleźć wiele...
Siłą wciągnął 10-latkę do dostawczaka. To mogło być porwanie

Siłą wciągnął 10-latkę do...

Przed godziną 8.00 pewna kobieta zaobserwowała, jak mężczyzna siłą wciąga do...
Nie odpalił ci samochód? Pomoże strażnik miejski

Nie odpalił ci samochód?...

W Pyskowicach strażnicy miejscy służą pomocą również w tak awaryjnej...
Wypadek w Łabędach

Wypadek w Łabędach

Dzisiejszy poranek nie był szczęśliwy dla kierowców dwóch samochodów...
Legia niezasłużenie wygrała w Gliwicach

Legia niezasłużenie wygrała...

W ostatnim rozegranym w  tym roku meczu na Okrzei Piast przegrał z Legią...
MotoMikołaje dzieciom

MotoMikołaje dzieciom

Do 15 grudnia trwa zbiórka słodyczy dla dzieci z gliwickich domów dziecka....
Łabędzki Bieg po Ćmoku – ruszyły zapisy

Łabędzki Bieg po Ćmoku –...

Trzecia edycja Łabędzkiego Biegu po Ćmoku zaplanowana została na 12 stycznia...
Gliwiczanka nawarzy bigosu...

Gliwiczanka nawarzy bigosu...

100 kg bigosu, 50 litrów barszczu, a może więcej. To nie próba pobicia...
Odkrycia archeologiczne w Łabędach

Odkrycia archeologiczne w...

Odkrywanie tajemnic Gliwic i ich okolic zapoczątkowano już pod koniec XIX...
Jeszcze jedna choinka w mieście. Będzie gigantyczna!

Jeszcze jedna choinka w...

Skwer nad DTŚ wielokrotnie był przedmiotem krytyki. Zimą odczarować go ma...
14
Czwartek
Grudzień 2017
Loading...
Poprzedni Grudzień Następny
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Alfreda, Izydora, Zoriny
Zgłoś wydarzenie Pokaż kalendarz

Serce zza krat

2017-12-06 10:33:41

- to nazwa akcji, w ramach której skazani z Zakładu Karnego w Zabrzu z własnych pieniędzy zakupili paczkę świąteczną, która trafi do chorej dziewczynki z Gliwic. Ale to nie jedyna charytatywna akcja, w której biorą udział.  Pomogą też Łukaszkowi, dla którego Stowarzyszenie Cała Naprzód i Młodzieżowy Dom Kultury organizują w sobotę Kiermasz Charytatywny. „Święci nie są, ale serca mają i chcą pomagać” – pisze na stronie internetowej Służby Więziennej ppor. Katarzyna Jabłońska.

4 grudnia 2017 podpisane zostało porozumienie pomiędzy Zakładem Karnym w Zabrzu a Stowarzyszeniem ,,Cała Naprzód” z Gliwic, na mocy którego skazani odbywający karę w zabrzańskim ZK będą uczestniczyć w akcjach charytatywnych organizowanych przez gliwickie stowarzyszenie.  Osoby odbywające karę będą np. przekazywać ręcznie wykonane przedmioty na popularną w naszym mieście akcję ,,Skup Kultury”.

– Pomysł przyszedł do nas za sprawą Agnieszki Chrzanowskiej-Małys ze Studia ACM, która prowadzi w zabrzańskim Zakładzie Karnym warsztaty ceramiczne w ramach projektu. Prace skazanych były bardzo dobre i szkoda było je zmarnować.  Wtedy Agnieszka pomyślała o nas – wyjaśnia Izabella Adamczak ze Stowarzyszenia Cała Naprzód. - Byliśmy bardzo mile zaskoczeni zaangażowaniem osadzonych, przekazano nam kilkadziesiąt prac na kiermasz świąteczny dla Łukasza Gliniany. Są wśród nich drewniane, ręcznie zdobione renifery, choinki, świeczniki, także ceramika i stroiki bożonarodzeniowe. Mamy także 2 obrazy – wylicza Iza.

I nie ukrywa, że była pod dużym wrażeniem miłego przyjęcia, a przede wszystkim otwarcia Zakładu Karnego na współpracę. – Widać  chęć działania, zaproponowania osadzonym czegoś więcej – ocenia. – Będziemy się starać współpracować  w obszarze kultury, a także  wolontariatu. Mamy już kilka pomysłów, wszystko to w celu działań na rzecz readaptacji osadzonych. My, jako stowarzyszenie, mamy w swoim statucie działania na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem, a tutaj na pewno takie osoby się  znajdują – mówi Iza Adamczak.

Już teraz jednak skazani przekazali aż ponad 50 ręcznie wykonanych ozdób bożonarodzeniowych na Kiermasz dla Łukaszka, który odbędzie się w sobotę, 10 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach, przy ul. Barlickiego 3. Przy ich wykonaniu przez dwa miesiące pracowało 20 skazanych, w ramach programu readaptacji społecznej Katharsis oraz podczas zajęć kulturalno – oświatowych. 

-  Niemalże każdego dnia do akcji przyłączali się kolejni skazani.  Historia chorego Łukaszka, sprawiła, że wielu  osadzonych chciało dołożyć swoją cegiełkę do finansowania jego leczenia – opisuje ppor. Katarzyna Jabłońska.

I wyjaśnia, że wolontariat pełni ważną rolę w resocjalizacji skazanych, gdyż kształtuje postawy prospołeczne,  uczy  empatii, obowiązkowości, bezinteresowności.  Zwraca także uwagę  osadzonych na potrzeby innych ludzi i w ten sposób sprawia, że wielu z nich  przestaje myśleć wyłącznie o sobie i własnych często wygórowanych wymaganiach i aspiracjach.  Ponadto  przełamuje bariery społeczne dotyczące osób skazanych i zapobiega ich stygmatyzacji i marginalizacji.

 Adriana Urgacz-Kuźniak
Od stycznia w Panattoni Park Gliwice III rozpocznie działalność austriacka firma MACO. Znajdzie w niej pracę prawie 150 osób.

2017-12-11 10:06:02

Jesteś na diecie? Nie możesz jeść cukru? Nie tolerujesz glutenu? Jesteś weganem? W sobotę, 9 grudnia o godz. 17 podczas Społecznej Kuchni na Zielonym dowiesz się, jak przyrządzić wigilijne potrawy...

2017-12-08 12:21:25

Odkrywanie tajemnic Gliwic i ich okolic zapoczątkowano już pod koniec XIX w., kiedy to pojedyncze znaleziska archeologiczne były nie lada sensacją. Współcześnie, po licznych badaniach...

2017-12-12 12:18:53

NAJNOWSZE OKAZJE

NAJNOWSZE TUBONY

NAJNOWSZE GAZETKI

oferta ważna

od 01-12-2015

do 31-12-2015

Dołącz do
swoich znajomych!