dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Uporczywy trądzik różowaty a nos

2017-05-24 15:22:32

Trądzik różowaty (rosacea), jest przewlekłym stanem zapalnym naczyń krwionośnych skóry (w efekcie zaburzeń naczynioruchowych, często o podłożu genetycznym), dotykającym przeważnie kobiety ok. 30 roku życia, jednak przechodzącym w najgłębsze stadia chorobowe raczej w przypadku mężczyzn (rhinophyma).

Przebieg choroby jest przez lekarzy dobrze znany, dzięki czemu wczesne zgłoszenie się do specjalisty, gwarantuje powstrzymanie jej dalszego rozwoju:

    stadium rumieniowe, kiedy można zauważyć pojawiające się na twarzy silne zaczerwienienia (często mylone z symptomami menopauzy). Rumieniowi towarzyszy zwykle uczucie pieczenia i swędzenia.
    stadium grudkowo - krostowe, które utrwala rumień w formie tzw. pajączków. Na tym etapie zaczynają pojawia się grudki i ropienie, które  czasowo znikają, przez co stadium to często mylone jest ze zwykłym trądzikiem. Grudki i krosty mogą przenosić się na policzki ale też oczy, wywołując pieczenie i swędzenie.
    stadium przerostowe, które przechodzi w rhinophymę (najczęściej w przypadku mężczyzn), objawiającą się charakterystycznymi przerostami na nosie, które nie tylko wpływają na jego estetykę, lecz również utrudniają oddychanie.

Trądzik różowaty nosa, jeśli w porę podejmie się leczenie, nie przejdzie w bardziej zaawansowane stadia. Jeśli jednak tak się stanie i nos zacznie przybierać wygląd truskawki, konieczne jest laserowe usunięcie naskórka, w efekcie czego zmniejszone zostaną rozmiary powstałych bulw i czasowo zahamowana zostanie produkcja łoju, co umożliwi przywrócenie nosowi kształtu zbliżonego do pierwotnego.

Osobom, które zauważą u siebie objaw trądziku różowatego, w tym trądziku różowatego nosa, zaleca się w pierwszej kolejności wyeliminowanie z jadłospisu ostrych przypraw, alkoholu oraz ograniczenie ekspozycji skóry na słońce. Dopiero wtedy można sięgnąć po preparaty miejscowe lub leki doustne (więcej o przyczynach tutaj - https://acnerose.pl/przyczyny-i-objawy-tradziku-rozowatego/

Obecna wiedza medyczna, nie daje możliwości całkowitego wyleczenia trądziku różowatego. Pozwala jednak dosyć skutecznie hamować jego objawy i przechodzenie w bardziej zaawansowane stadia.

Przeczytano: 325 razy

Dołącz do
swoich znajomych!