dnia | tygodnia | miesiaca | roku

Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna?

2017-11-14 12:49:13

Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna jest w stanie zapewnić nam 100% potrzebnej energii w skali całego roku (według portalu http://systemy-fotowoltaika.pl/elektrownie-sloneczne/). Jest w stanie – ale niekoniecznie musi. W zależności od wielkości instalacji różna też jest ilość pozyskiwanej energii elektrycznej. Jak zatem oszacować w jaką liczbę paneli powinniśmy zainwestować, aby ta lokata nam się zwróciła?

Ile potrzeba nam prądu?

Przyjmuje się, że jeden panel, skierowany na południe (tam światła jest najwięcej), mający 1kWp w ciągu roku wyprodukuje od 900 kWp do 1000 kWp. Instalacja 5 paneli o łącznej mocy 5 kWp wytworzy w ciągu roku ok. 4500 kWp. Dużo oczywiście zależy od lokalizacji, kąta nachylenia do płaszczyzny poziomej, a także jego skierowania. Jednakże, ilość wyprodukowanej energii odpowiada niemal 100% średniego zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym. Przyjmujemy tu, że w jednym domu mieszkają 4 osoby. Co więcej, dzięki temu zredukujemy emisję dwutlenku węgla o ponad 2 tysiące kg w ciągu 12 miesięcy. Warto także podkreślić, że instalacja ma niski próg startowy, w związku z czym produkuje prąd już od świtu.

Jaka temperatura jest odpowiednia?

Produkcja energii, z przyczyn naturalnych, największa jest w lecie. Od wiosny po wczesną jesień zaopatrujemy się w 2/3 całej energii. Pozostała 1/3 otrzymywana jest w zimie. Paradoksalnie, im goręcej, tym wydajność wcale nie musi być większa. Idealną temperaturą jest ok. 25 stopni C. Wyższa temperatura sprawia, że moc paneli spada. Może się to wiązać z przegrzaniem i długotrwałą pracą. Ostatecznie ekspozycja na upale może skończyć się spaleniem ogniw fotowoltaicznych. Z drugiej zaś strony, im niższa temperatura, tym mniej fotonów dociera do ogniw, przez co wydajność także maleje. Pod względem położenia geograficznego, Polska jest doskonałym miejscem, by inwestować ten typ pozyskiwania energii.

W Polsce całkowite promieniowanie słoneczne to około 1000 kWh na m2. Mówimy oczywiście o powierzchni płaskiej. Jeśli nieco zmienimy kąt nachylenia (co możemy zrobić w przypadku paneli) zwiększymy tę wielkość do 1200 kWh/m2.

Na co zwrócić uwagę przy montażu?

Aby nasza instalacja była w pełni wydajna, warto zwrócić uwagę na miejsce montażu paneli. Trzeba zadbać o to, by w pobliżu nie było obiektów, które mogą je zaciemnić lub przykryć, np. wysokich drzew, murów, czy innych domów. Zasłonięcie jakiekolwiek ogniwa, np. przez liść czy czapę śniegu, prowadzi do zmniejszenia efektów całej instalacji. Aby nasz dom był maksymalnie ekologiczny i oszczędny warto dodatkowo zainwestować w pompę ciepła. Dzięki takiej korelacji będziemy mogli cieszyć się i energią elektryczną i cieplną, ponieważ energia PV zostanie wykorzystana do działania pompy.

Więcej ciekawych informacji z branży fotowoltaiki można znaleźć na stronie http://systemy-fotowoltaika.pl

Przeczytano: 15 razy

Dołącz do
swoich znajomych!